صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
برقیدن
اینجا برق را دوست خواهی داشت
امروز هم مثل همیشه همین کار را انجام می دهم و کلی هم پدر مادر مسئولین دانشگاء را بخاطرش دعا می کنم.آخر شما که دکمه پاور این کامپیوتر را ندیده اید. به بزرگی کله مهدی ست. بلکه هم بزرگ تر. نه فقط این یکی. همه سیستم های آزمایشگاه بررسی سیستم های قدرت همین طورند. برای همین دیگر لازم نیست کلی به مهره های شانزده و پانزده ستون فقراتم فشار بیاورم و خودم را تا روی زمین خم کنم که بتوانم روشنش کنم. از همان بالا بدون نیاز به هدف گیری یک لگد به جلوی کیس می زنم و مطمئن هم هستم که درست می خورد به همان کلید گنده پاور کامپوتر و روشنش می کند.

بعدش هم چیزی نمی گذرد که استاد با هاله ای به شعاع 6 متر از بوی سیگار وارد آزمایشگاه می شود و روی تخته با افتخار انگار که روش عملی ساخت خط بدون تلف را اختراع کرده و حالا می خواهد توصیحش بدهد می نویسد TCR.

تارگی از منبعی که اصرار داشت نامش فاش شود شنیدم که TCR پروژه ارشد استاد بوده. همان ده بیست سال پیش که شریف بوده و هنوز هاله بوی سیگارش شعاع شش متری نداشته.

حالا این TCR چیست؟ TCR را می گذارند بین روش ها و ابزار هایی مثل راكتورها و خازنهاي موازي و خازنهاي سري و كندانسورهاي سنكرون و جبران كننده هاي استاتيكي و ازین دست شیوه ها که برای کنترل ولتاژ به کار می روند.

TCRابزاری ست که برای کاهش اندازه ولتاژ به طور کنترل شده توان اکتیو از شبکه می کشد. دقیقن عکس خازن ها. مدارش هم به صورت شکل زیر است:

TCR معمولن به صورت سه فاز و موازی با خط بسته می شود. و شامل شش تریستور( سه "شیر تریستوری") است. البته بعضن در هر شاخه چند تریستور با هم سری می شود تا سطح ولتاژ قابل تحمل مدار افزایش یابد. همچنین TCR غالبن مثلث بسته می شود تا هارمونی های مضرب 3 را به دام بیندازد. برای حذف باقی هارمونی ها هم از فیلتر استفاده می شود.

اگر بخواهم به طور خلاصه بگویم که این مدار چطور کار می کند اینطوری می گویم که زاویه آتش تریستورها از 90 تا 180 تغییر می کند. شکل زیر را نگاه کنید:

به ازای زاویه آتش 90 (full conduction point) جریان سلف ها سینوسی کامل است. هر چه از 90 به سمت 180 حرکت کنیم  برای مدت زمان بیشتری جریان صفر می شود و در نتیجه rms آن کاهش می یابد که به معنی کشیده شدن توان راکتیو کمتر یا موازی کردن سلف بزرگتر به مدار است. در شکل زیر شکل موج جریان به ازای زاویه آتش 90 تا 180 درجه نشان داده شده.

فایل PDF و شبیه سازی متلب مدار را هم در اینجا می توانید دانلود کنید که تویشان بهتر و کامل تر با شکل و نمودار نتایج عملکرد مدار را نشان داده ام.

تازگی ها مدار MCR جایگزین TCRها شده که در پست بعد در موردشان می گویم.


احسان نوکندی - بیرجند

تمام.


برچسب‌ها: TCR, شبیه سازی متلب, کنترل ولتاژ, راکتانس متغیر, مهدی, توان راکتیو

پیج رنک

آرایش

طراحی سایت